Koronalettelse for utleiere – fristen for rett til tilbakegående avgiftsoppgjør utvides til 12 måneder
- Av: Redaksjonen
- 17. november 2020
- Fagstoff, Forsidenytt

Av: Jacob Mjelde, fast advokat, Advokatfirmaet Wiersholm – Artikkelen ble først publisert i Eiendomsmegleren nr. 5 2020.

Koronapandemien har utvilsomt satt sine spor i leiemarkedet, og utleiere opplever at det tar lenger tid å få inn leietakere i lokalene. Som et midlertidig tiltak utvides dermed utleiefristen for å ha rett til tilbakegående avgiftsoppgjør fra seks til tolv måneder. Denne koronalettelsen retter seg mot utleiere som har oppført et bygg eller foretatt rehabiliteringer uten at lokalene er utleid.
Utleiere kan unngå både avgiftstap og store likviditetsmessige ulemper
Utleie av fast eiendom er i utgangspunktet unntatt fra merverdiavgift, noe som innebærer at utleien skal faktureres uten tillegg av merverdiavgift og utleier vil heller ikke ha fradragsrett for inngående merverdiavgift som påløper i forbindelse med utleievirksomheten, herunder oppføringskostnader.
Imidlertid er det adgang til å søke om såkalt frivillig registrering i Merverdiavgiftsregisteret såfremt det er inngått leiekontrakt med leietaker skal benytte lokalene i virksomhet som er omfattet av merverdiavgiftsloven eller merverdiavgiftskompensasjonsloven.
Dersom disse vilkårene for frivillig registrering er oppfylt, vil utleier fakturere utleien med tillegg av merverdiavgift, og samtidig ha rett til fradrag for inngående merverdiavgift som pådras i forbindelse med denne utleievirksomheten.
Et registrert avgiftssubjekt vil ha rett til fradrag for inngående merverdiavgift på anskaffelser av varer og tjenester som er foretatt inntil tre år før registrering i Merverdiavgiftsregisteret (såkalt tilbakegående avgiftsoppgjør), under den forutsetning at anskaffelsene har direkte sammenheng med omsetningen i den registrerte virksomheten.
I henhold til praksis fra skattemyndighetene, vil frivillig registrerte utleiere i dag ha rett til slik tilbakegående avgiftsoppgjør dersom de nyoppførte eller rehabiliterte lokalene leies ut innen seks måneder etter fullføringen. Fullføring foreligger når ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse er utstedt, eller når byggetiltaket er tatt i bruk i de tilfeller hvor attest eller tillatelse ikke er nødvendig.
Konsekvensene av å oversitte denne seksmånedersfristen er at utleier ikke vil ha rett til tilbakegående avgiftsoppgjør, men henvises til de likviditetsmessig mindre gunstige reglene om årlig oppjustering av merverdiavgift med inntil 1/10 per år i 10 år (justeringsperioden). Dersom leiekontrakten først inngås året etter fullføringen, vil utleier faktisk kunne påføres et avgiftstap med endelig virkning.
Utleiere som før virusutbruddet hadde fått slik attest eller brukstillatelse og som var i en sluttfase av forhandlinger med en konkret leietaker som skulle flytte inn i det nylig oppførte eller rehabiliterte bygget, opplever nå at disse forhandlingene avbrytes som følge av at leietaker ikke lenger mener det er grunnlag for drift. Utleiere står dermed i reell fare for å oversitte seksmånedersfristen. Som et midlertidig tiltak utvides dermed denne fristen fra seks til tolv måneder.
Fristutvidelsen gjelder bestemte perioder
Det er gitt nærmere presiseringer knyttet til denne midlertidige fristutvidelsen: For byggetiltak som er fullført i perioden 1. september 2019 til 30. juni 2021, er fristen for utleie tolv måneder. For byggetiltak som fullføres i perioden 1. juli 2021 til 31. desember 2021, er fristen 30. juni 2022.
Fristutvidelsen er en velkommen lettelse for gårdeiere som nå får et lite pusterom med hensyn til å få på plass leiekontrakt med leietaker, og samtidig kan unngå både avgiftstap og en likviditetsmessig ugunstig årlig oppjustering av merverdiavgift.
Min NEF
NEF regelverk
Flere fordeler i NEFs fordelsprogram
- Advokatfirma Arntzen de Besche
- Advokatfirmaet Grette
- SANDS advokatfirma
- ADVOKATFIRMA HOMBLE OLSBY
- Autozeek elektronisk kjørebok
- Avis Bilutleie
- Bertel O. Steen – Mercedes-Benz / Smart / Peugeot / Citroën / DS / Opel / Kia
- BMW
- Dine Penger
- Eurocard
- Falck Redning
- Hotel Continental
- Jaguar / Land Rover
- Kredinor
- Skattebetalerforeningen
- Smarthotel
- TRYG Forsikring
- Universitetsforlaget
- Verisure
For meglere
- Innmeldingsskjema
- Få ekstra stort utbytte med MNEF Pluss! En fordelaktig tjeneste for deg som allerede er MNEF og ønsker mer ut av medlemskapet
- Tilbud til fullmektiger
- Tilbud til studenter
- Fordeler
- Fordelsprogram
- NEF regelverk
- Vilkår
- Styret og lokalforeningsledere
- Utmerkelser fra NEF
- NEF-HELP stipendet
- Proptech
Mest populære søk
NEF på kartet

Kontakt oss
Norges Eiendomsmeglerforbund
Apotekergata 10
0180 Oslo
Telefon: 22 54 20 80
E-post: firmapost@nef.no
Ansatte: Se ansatte i NEF
Pressekontakter: Se oversikt
Innhold: Slik kjøper du bolig
Innhold: Slik selger du bolig
Siste innlegg
- Normal boligprisutvikling i september
- Tinglysing og dokumentavgift
- – «Renteboosten» vil ikke vare evig
- Hva bør megler vite om skatt på utleie?
- Skattegunstig salg av næringseiendom
- Rydd i grunnboken og skap merverdi
- Hjelper eiendomsbedrifter å analysere data
- 10 råd til boligkjøpere
- Historiske salgstall i boligmarkedet 2020
- Vil revolusjonere kjøp av nye boliger
- Mot normalisering i boligmarkedet i 2021
Her finner du mer hjelp!
Les mer om disse temaene!
Siste fagartiker for eiendomsmeglere
- Tinglysing og dokumentavgift
- Hva bør megler vite om skatt på utleie?
- Skattegunstig salg av næringseiendom
- Rydd i grunnboken og skap merverdi
- Rett til å sette opp ladepunkt for elbil og ladbar hybridbil i borettslag og eierseksjonssameier
- Merverdiavgift ved kjøp og salg av eiendomsselskap
- Indikatorliste for terrorfinansiering fra Økokrim
- Nye egenerklæringsskjema for konsesjonsfrihet
- Medhjelper i tvangssalg – tvangsoppløsning av sameie
- Servitutter kan gi høy risiko for konflikt – hva bør eiendomsmeglere vite?
NEF i nyhetsbildet
- Norges Eiendomsmeglerforbund 22. januar 2021
- Holder styrings-renta på null prosent 22. januar 2021
- Holder styringsrenten på null prosent 22. januar 2021
- Aldri har det vært så få boliger til salgs i Oslo – nå kuppes stadig flere av dem før visning 22. januar 2021
- Norges Bank holder styringsrenten på null prosent 22. januar 2021
- – «Renteboosten» vil ikke vare evig 21. januar 2021
- Norges Bank holder styringsrenten på null prosent Innenriks Publisert: 21 januar 2021 10:44 Sist oppdatert: 21 januar 2021 10:47 Skrevet av (NTB) NTB-Steinar Schjetne 21. januar 2021
- Norges Eiendomsmeglerforbund 19. januar 2021
- NEF Ung 18. januar 2021
- Norges Eiendomsmeglerforbund 18. januar 2021
Pressekontakt
Pressemeldinger
Viktig når du redigerer profilen:
Her kan du deler av profilen din og legge til informasjon om deg. Du kan også endre passord for innlogging til Min NEF.
Her er noen små kommentarer knyttet til feltene:
Bilde: Last opp for å vises på "Finn eiendomsmegler" på NEFs forbrukersider.
Vises på Finn eiendomsmegler: Kryss av her for at du vises i eiendomsmegleroversikten for bolig/fritidsboliger på NEFs forbrukersider. (Vil være aktuelt for de fleste, men kanskje ikke for de som kun jobber administrativt, med oppgjør eller med næring.
Tittel: Velg en av våre forhåndsutfylte, eller velg "Annet" for å skrive inn egen tittel.
NB: Du skriver inn tittelen i linjen under der det står "Annet". Husk "MNEF" til slutt!
Profilsidelink: Legg inn lenken til din kontakt-/profilside hos din arbeidsgiver. Denne lenken vil vises i "Finn eiendomsmegler" på NEFs forbrukersider, slik at forbrukere kan lese mer om deg.
Andre endringer gjøres av NEF sekretariat. Send oss en epost: firmapost@nef.no